Reklamy
Nawigacja
Odzyskaj podatek
Strona Główna
Wasze ogłoszenia
Artykuły
Forum
Szukaj

Dodaj ogłoszenie
Dodaj link
Dodaj artykuł


Pracownicy poszukiwani
Poszukują pracy


Warunki pracy i płacy
Przepisy pracy i podatkowe
Przydatne słówka
Opieka medyczna
Własna firma
Informacje ogólne
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wyjazd do pracy w No...
Skandaliczne warunki...
Praca w Norwegii
proszę o pomoc-pilnie
Rząd Norwegii będzie...
Najciekawsze Tematy
Witajcie na forum [7]
Wyjazd do pracy w... [3]
Szukam Pracy [2]
Cukiernik [1]
Skandaliczne waru... [0]
Ostatnie Artykuły
Gospodarka Norwegii
Podatek VAT w Norwegii
Dodaj ogłoszenie

Reklama +
Reklamy...
Norwegia - warunki pracy i płacy
Państwowa Inspekcja Pracy odpowiada po polsku
Zadzwoń do Państwowej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) Tlf. 815 48 222 (następnie wybierz cyfrę 1). Podaj hasło POLSKI po otrzymaniu odpowiedzi.
Infolinia czynna jest w piątki od 09.00 do 14.00.

Państwowa Inspekcja Pracy obsługuje infolinię, gdzie fachowcy odpowiedzą na Twoje pytania o BHP w miejscu pracy, urlopach, czasie pracy, wypowiedzeniu, ergonomii, zagrożeniach związanych z użyciem chemikaliów, dźwigach, maszynach, służbach BHP itp.

Pamiętaj – pięć podstawowych zasad przy zatrudnieniu w Norwegii:
* Norweskie prawo dotyczy zarówno norweskich jaki i zagranicznych pracowników
* Musisz mieć pozwolenie na pracę, chyba że jesteś zatrudniony w zagranicznym przedsiębiorstwie
* Musisz mieć pisemną umowę o pracę
* Musisz mieć ubezpieczenie wypadkowe
* Powinieneś mieć zadawalające mieszkanie/baraki

O Państwowej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet)

Państwowa Inspekcja Pracy to organ podlegający Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej (Arbeids- og inkluderingsdepartementet). Zadaniem tego organu jest nadzór nad tym czy przedsiębiorstwa przestrzegają norweskigo Kodeksu Pracy (arbeidsmiljøloven). Według Prawa o obcokrajowcach (Utlendingsloven) i Prawa o upowszechnianiu umów zbiorowych (Allmenngjøringsloven) Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo i obowiązek kontroli warunków pracy i płacy pracowników zagranicznych.

Celem działalności Państwowej Inspekcji Pracy jest pomoc w stworzeniu bezpiecznego środowiska pracy dla wszystkich, z dobrymi warunkami zatrudnienia i sensowną pracą dla każdego.

Państwowa Inspekcja Pracy bada też wszystkie poważne wypadki jakie mają miejsca w zakładach pracy.

Głównym zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest wsparcie i pomoc dla pracowników, tak by ich miejsca pracy stały się tak bezpieczne jak tylko możliwe. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy sprawują nadzór nad tym czy przpisy prawne i instrukcje są przestrzegane na terenie całego kraju. Jeżeli warunki panujące w danym miejscu pracy są niezgodne z obowiązującymi przepisami, inspektorzy mogą wydać nakaz wprowadzenie odpowiednich zmian albo ewentualnie wstrzymać pracę danego przedsiębiorstwa. Do Państwowej Inspekcji Pracy możesz zwrócić się z Twoimi problemiami i pytaniami. Inspektorzy mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej wobec Twojego pracodawcy.

Nasza organizacja

Państwowa Inspekcja Pracy składa się z jednostki nadrzędnej – Direktoratet for arbeidstilsynet – i z siedmiu odziałów regionalnych z podlegającymi im urzędami rozsianymi po całym kraju. Siedziba główna Dyrektoratu znajduje się w Trondheim.

Infolinia

Państwowa Inspekcja Pracy ma własną infolinię, gdzie fachowcy odpowiedzą na Twoje pytania o urlopach, czasie pracy, wypowiedzeniu, ergonomii, zagrożeniach związanych z użyciem chemikaliów, dźwigach, maszynach, służbach BHP, itp.

Zadzwoń: 815 48 222 a następnie wybierz cyfrę 1
Infolinia czynna jest w piątki od 09.00 do 14.00 (koszt rozmowy: 32 øre za minutę). Jeżeli nie będziemy w stanie udzielić natychmiastowej odpowiedzni na Twoje pytanie, oddzwonimy do Ciebie po dokładniejszym zbadaniu sprawy.

Infolinia może też odpowiadać na pytania po polsku. Zadzwoń, a podamy Ci specjalne godziny otwarcia dla rozmówców polskojęzycznych.

Poczta elektroniczna

Możesz również przysłać ogólne zapytania pocztą elektroniczną. Odpowiedź otrzymasz z reguly w przeciągu 3 kolejnych dni roboczych.
Możesz napisać po polsku, ale wtedy będziesz może czekać nieco dłużej na odpowiedź.
Adres: svartjenesten@arbeidstilsynet.no

Wynagrodzenie minimalne na budowach


Przepis o upowszechnieniu umów zbiorowych na budowach. Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet)
Od dnia 01.01.07 wszystkie budowy w Norwegii zostają objęte przepisem dającym wszystkim pracownikom prawo do wynagrodzenia minimalnego.

Kogo dotyczy ten przepis?

Przepis dotyczy wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników wykonujących prace budowlane na budowach.
Pracownik wykwalifikowany to pracowników z urzędowo stwierdzonym świadectwem zawodowym albo odpowiadającym mu formalnym wykształceniem w zakresie wykonywanego zawodu.
Pracownicy niewykwalifikowani, to ci, którzy nie posiadaja takich świadectw.
Przepis nie dotyczy praktykantów i osób objętych programem pomocowym urzędu pracy.

Kto jest odpowiedzialny?

Przedsiębiorstwa, które podejmuja się wykonywania zleceń budowlanych są odpowiedzialne za przestrzeganie postanowień zawartych w tym przepisie. Odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy lub na tym, kto w jego imieniu kieruje przedsiebiorstwem.

Warunki pracy i płacy

Minimalne stawki za godzinę dla pracobiorców wykonujących prace budowlane to:
a) dla pracobiorców wykwalifikowanych 132,25 kr.
b) dla pracobiorców niewykwalifikowanych bez praktyki w zawodzie 118 kr.
c) dla pracobiorców niewykwalifikowanych z conajmniej roczną praktyką w zawodzie 123 kr.

Czas pracy


Normalny czas pracy nie powinien przeciętnie przekraczać 40 godzin tygodniowo. Można zawierać umowy o innym czasie pracy, zgodnie z rozdziałem 10 Kodeksu Pracy (arbeidsmiljøloven).

Wynagrodzenie za nadgodziny


Za pracę wykonywaną poza normalnymi godzinami pracy należy się dodatek w wysokości 50% stawki godzinowej. Za pracę wykonywaną poza normalnymi godzinami pracy, a w godzinach między 21.00 - 06.00 lub w niedzielę i święta, należy się dodatek w wysokości 100% stawki godzinowej.

Koszty podróży, wyżywienia i zakwaterowania


Przy zleceniach wymagających noclegu poza domem, zwrot niezbędnych kosztów podróży ponosi, w drodze umowy ze zleceniobiorcą, pracodawca. Pracodawca pokrywa również koszty stosownej ilości wyjazdów do domu.
Warunki dotyczące wyżywienia i zakwaterowania muszą być uzgodnione przed wysłaniem pracobiorcy na zlecenie poza miejscem zamieszkania.

Wymogi co do standardu zakwaterowania i standardu pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku i spożywania posilków.
W momencie rozpoczecia prac, przedsiębiorstwo ma obowiązek zapewnienia przestronnych, odpowiednio ogrzewanych pomieszczeń do spożywania posilków oraz przerw.
Zakwaterowanie oddane pracownikom do użytku powinno być bezpieczne, urządzone i utrzymane zgodnie z uznanymi standardami wg Kodeksu Pracy (arbeidsmiljøloven) §4-4, ust. 4.

Odzież robocza


Pracodawca ma obowiązek zapewnić niezbędną odzież roboczą i obuwie ochronne odpowiednie do pory roku i miejsca pracy.

Wyjątki


Niniejsze przepisy nie dotyczą pracobiorców, którzy ogólnie rzecz biorąc, podlegają korzystniejszym warunkom pracy i płacy, według umów lub praw obowiązujących w kraju pochodzenia.

Inne przepisy


Prawne regulacje i inne przepisy, które zazwyczaj dotyczą warunków zatrudnienia, mają również zastosowanie w tym konkretnym przypadku, zwłaszcza Kodeks Pracy (arbeidsmiljøloven), ustawa o urlopach wypoczynkowych (ferieloven), ustawa o 1 i 17 maja jako o świętach państwowych (lov om 1. og 17. mai som høgtidsdager). Niniejsze przepisy wchodzą w życie z dniem 01.01.2007.

Norweska Państwowa Inpekcja Pracy (Arbeidstilsynet) nadzoruje przestrzegania niniejszych przpisów. W razie ich nieprzestrzegania Państwowa Inspakcja Pracy (Arbeidstilsynet) może wystawiać nakazy, karać grzywną, wstrzymywać prace na budowie lub zgłaszać ich nieprzestrzeganie na policje.

Nadgodziny wynagradzane są dodatkowo - za dwie pierwsze pracownik otrzymuje 150 proc. stawki, za kolejne 200 proc. Podwójna stawka obowiązuje także za noce i przepracowane święta.
Z pozwoleniem i bez niego. Pobyt nieprzekraczający 3 miesięcy nie wymaga pozwolenia. Przy dłuższym trzeba wypełnić wniosek i wraz z kopią dokumentu tożsamości złożyć w lokalnym komisariacie policji.
Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy (Aetat) może przebywać na terenie Norwegii 6 miesięcy. Norwegowie oferują bardzo dobre warunki pracy i płacy bez pozwolenia na pobyt. Legalnie zatrudniona musi jedynie zarejestrować się w najbliższym urzędzie meldunkowym.
Pozwolenie na pracę i numer identyfikacyjny - wydawane przez lokalny urząd ds. zatrudnienia - otrzymuje się po znalezieniu pracodawcy, który zwykle załatwia związane z tym formalności. Umowa o pracę musi mieć formę pisemną i zawierać m.in. wymiar urlopu, czas pracy oraz oczywiście wysokość wynagrodzenia.
Komentarze
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '10' at line 4Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Reklama,.
Szkolenia Rzeszów
www.rmcs.lepiej.info
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Reklamy
Wyszukiwarka


Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Aga
01/04/2012 22:29
ponownie Aga - kontakt do mnie ap.eureka@wp.pl

Archiwum
Ankieta dla Użytkowników
Czy Norwegowie szanują polskich pracowników?

TAK

NIE

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Copyright © 2007-2011 www.norwegia-praca.com
Usługi BHP Olsztyn
Szkolenia pracowników w zakresie BHP
Obsługa firm kompleksowo i tanio
www.uslugi-bhp.info
szkolenia bhp olsztyn
Wykłady z zakresu przepisów pożarowych
Doradztwo dla kadry kierowniczej firm
www.uslugi-bhp.info